Jarov čp. 24
331 51 Kaznějov
Tel.: 602 397 196
ID datové schránky: ez8avmg
E-mail: obec@oujarov.cz
Základní informace pro správné třídění odpadu
Žlutý kontejner na plasty
Do kontejnerů na plasty patří fólie, sáčky, plastové tašky, sešlápnuté PET láhve, obaly od pracích, čistících a kosmetických přípravků, kelímky od jogurtů, mléčných výrobků, balící fólie od spotřebního zboží, obaly od CD disků a další výrobky z plastů. Pěnový polystyren sem vhazujeme v menších kusech.
Naopak sem nepatří mastné obaly se zbytky potravin nebo čistících přípravků, obaly od žíravin, barev a jiných nebezpečných látek, podlahové krytiny či novodurové trubky.
V naší obci lze do žlutého kontejneru vhazovat i drobný kovový odpad viz "Kontejner označený šedou nálepkou na kovy" a nápojové kartony viz "Oranžový kontejner na nápojový karton"
Modrý kontejner na papír
Hodit sem můžeme například časopisy, noviny, sešity, krabice, papírové obaly , cokoliv z lepenky, nebo knihy. Obálky s fóliovými okýnky sem můžete také vhazovat, zpracovatelé si s tím umí poradit. Bublinkové obálky vhazujeme pouze bez plastového vnitřku! Nevadí ani papír s kancelářskými sponkami. Ty se během zpracování samy oddělí.
Do modrého kontejneru nepatří uhlový, mastný, promáčený nebo jakkoliv znečištěný papír. Tyto materiály nelze už nadále recyklovat. Pozor, použité dětské pleny opravdu nepatří do kontejneru na papír, ale do popelnice
Zelený kontejner na sklo
Do zeleného kontejneru můžeme vhazovat jakékoliv sklo, například lahve od vína, alkoholických i nealkoholických nápojů, sklenice od kečupů, marmelád či zavařenin. Patří sem také tabulové sklo z oken a ze dveří.
Vytříděné sklo není nutné rozbíjet, bude se dále třídit! Pokud jsou vedle sebe zelený a bílý kontejner, vhazujeme do bílého čiré sklo a do zeleného sklo barevné.
Do těchto nádob nepatří keramika a porcelán. Nepatří sem ani autosklo, zrcadla nebo třeba drátované sklo, zlacená a pokovovaná skla. Vratné zálohované sklo patří zpět do obchodu.
Oranžový kontejner na nápojový karton
Do kontejneru patří krabice od džusů, vína, mléka a mléčných výrobků, které je potřeba před vhozením do kontejneru řádně sešlápnout.
Nepatří sem „měkké“ sáčky, například od kávy a různých potravin v prášku. Neodhazujte sem ani nápojové kartony silně znečištěné zbytky potravin.
V naší obci lze do oranžového kontejneru vhazovat i plasty viz "Žlutý kontejner na plasty"
Kontejner označený šedou nálepkou na kovy
Do kontejnerů na kovy patří drobnější kovový odpad, který lze skrz otvor bez problémů prostrčit – typicky plechovky od nápojů a konzerv, kovové tuby, alobal, kovové zátky, víčka, krabičky, hřebíky, šroubky, kancelářské sponky a další drobné kovové odpady.
Do kontejnerů určených pro sběr kovů na ulici nepatří plechovky od barev, tlakové nádobky se zbytky nebezpečných látek, ani domácí spotřebiče a jiná vysloužilá zařízení složená z více materiálů. Tyto druhy odpadů se třídí na sběrných dvorech samostatně. Nepatří do nich ani těžké nebo toxické kovy, jakou jsou olovo či rtuť. Samostatnou kapitolu pak tvoří autovraky, které převezmou a doklad o ekologické likvidaci vystaví na vrakovištích.
E-BOX
E-box je vhodný převážně pro drobná elektrozařízení a baterie. Do E-boxu patří veškerá drobná elektrozařízení z kanceláře i z domácnosti (s výjimkou zářivek) např. nefunkční kalkulačky, telefony, drobné počítačové vybavení, walkmany, MP3 přehrávače, ruční nářadí, drobné kuchyňské spotřebiče…
Baterie a akumulátory se odkládají do boxu umístěného nad otvorem pro vhoz.
E-box je umístěn v Jarově u krámu z přední strany.
Sběrná nádoba na jedlé oleje a tuky
Do nádoby patří použité oleje a tuky z domácností, např. fritovací olej, olej po smažení, ztužené jedlé tuky.
Do nádoby nepatří technické oleje (převodové, tlumičové, motorové), maziva a kapaliny.
Použité oleje a tuky vhazujte do nábody pouze v uzavřených plastových obalech (např. PET lahve).
Nádoba je umístěna v Jarově u krámu z přední strany.
Velký sběrný box MIX (na inkousty a originální tonery společně)
Do boxu patří pouze originální inkoustové cartridge a laserové tonery. Box je umístěn v chodbě obecního úřadu v Jarově. Do boxu se použité tonery a cartridge ukládají zabalené do sáčku nebo novinového papíru. Obecní úřad je přístupný v úředních hodinách v pondělí od 18:00 do 20:00 hod. nebo v otevírací době knihovny ve středu od 17:00 do 18:00 hod.
Biologicky rozložitelný odpad
Ukládá se celoročně na plochu za obcí u bývalého kravína. Zvlášť tráva lupení a zbytky ze zahrad a zvlášť větve!
Kovy
Kovy se ukládají ke stodole v blízkosti místního hostince čp. 31.
Textil
Do sběrného kontejneru TextilEco a.s. můžete vkládat oděvy, boty, hračky, knihy, bytové doplňky, nádobí, dekorace a mnoho dalšího, co u Vás v domácnosti již nenachází využití, ale jiným lidem může posloužit. Věci vkládejte vždy čisté a zabalené, například ve stané nákupní tašce, aby nedocházelo k znečištění při transportu a zbytečnému znehodnocení vložených věcí.
Do sběrného kontejneru nepatří plesnivé, mokré od chemikálií zašpiněné věci a také žádné jiné typy odpadů, než je uvedeno na kontejneru.
Nebezpečný odpad
Nebezpečný odpad se v naší obci likviduje dvakrát ročně prostřednictvím mobilního sběru. O termínu mobilního sběru informuje OÚ Jarov na své úřední desce.
Objemný odpad
Objemný odpad se likviduje dvakrát ročně do velkoobjemového kontejneru, který je umístěn na ploše za bývalou prodejnou potravin, o termínu umístění informuje OÚ Jarov na své úřední desce
Směsný komunální odpad
Směsný komunální odpad se umisťuje do černých kontejnerů.
Pojem směsný komunální odpad zahrnuje směsnou část komunálních (včetně domovních) odpadů, která zůstává po vytřídění využitelných složek (papír, plasty, sklo, nápojový karton, kovy) a nebezpečných složek.
Do směsného odpadu se nezahrnuje objemný odpad, odpady ze zeleně, použité výrobky podléhající zpětnému odběru ani odpady z udržování čistoty obce.
V praxi se jedná o odpad, který vyhazujeme do nádob na směsný (zbytkový) odpad. Odpad je pak dále využíván ve spalovnách nebo odstraňován na skládkách, které jsou umístěny na stanovištích
Podrobnější informace k třídění odpadu najdete na https://www.jaktridit.cz/cz/trideni/radce-kam-vyhodit/
POZOR
Podle zákona o odpadech č. 541/2020 Sb. Nemaji obce povinnost zajistit místa pro odložení stavebních odpadů a nemusí je ani likvidovat. Stavebním odpadem se rozumí materiál vzniklý demolicí nebo přestavbou domů, tedy zbytky cihel, omítek a barvy, dřevěné stavební prvky, ať již se jedná o prvky konstrukční (trámy, krovy) nebo funkční (dveřní zárubně, okna). Mezi stavební odpad patří také zbytky rozvodů jednotlivých sítí, tj. dráty a vodovodní a odpadní potrubí. Stavební odpad není komunálním odpadem. Likvidaci stavebního odpadu si každý musí zajistit sám a to odvozem odpadu na místo recyklace, na skládku nebo jeho předáním oprávněné firmě.
Když čečetek nevídati, hotov se na tuhou zimu.
Neprší-li na svatého Pafnuce, bývá suchý podzim.